10. června proběhl Den prevence cévní mozkové příhody (CMP)

12.6.2015

10. června proběhl Den prevence cévní mozkové příhody (CMP) a ambulanci navštívilo 19 lidíz toho 11 žen a 8 mužů. U jednoho muže zachycena hypertenze, ten byl odeslán na interní ambulancik dořešení.

Cévní mozková příhoda postihne ročně pětatřicet tisíc Čechů a pro některé má fatální následky. Zejména lidé nad šedesát let by neměli podceňovat rizika a raději zajít na preventivní vyšetření. Klinické projevy mrtvice jsou totiž velmi zrádné a přicházejí nenadále z plného zdraví. „Mohou to být slabost, porucha citlivosti nebo brnění poloviny těla. Často však také pokles ústního koutku, náhle vzniklé dvojité vidění, jednostranná slepota či náhlá porucha řeči,“ připomněla některé příznaky Zita Kettnerová, primářka neurologického oddělení. Onemocnění souvisí s neschopností tepen v mozku zajistit jeho prokrvení a výživu. Velký podíl na vzniku mrtvice má nezdravý životní styl.