Senioři v horku málo pijí, řada z nich skončila v prostějovské nemocnici. Ve Šternberku ošetřili pobodané hmyzem

12.8.2020

Horko, které nyní prožíváme, je zátěží nejen pro zdravé lidi, ale především pro chronicky nemocné a seniory. Nemocnice AGEL Prostějov denně přijímá několik dehydratovaných pacientů, kteří podcenili v tropických dnech pitný režim. Vysoké teploty také nahrávají zvýšené aktivitě bodavého hmyzu.

S přebarvením teplotní mapy České republiky do ruda přibylo práce zejména záchranářům. Do nemocnic přiváží pacienty s kolapsovými stavy, závratěmi a dehydratací, jež jsou vyvolány právě tropickým počasím. „V posledních dnech přijímáme na naše oddělení v důsledku tropických veder přibližně tři pacienty denně a doposud se vždy jednalo o seniory. V drtivé většině podcenili pitný režim,“ sdělil MUDr. Miloslav Špaček, primář interního oddělení Nemocnice AGEL Prostějov. Právě dlouhodobé podceňování pitného režimu je největší chybou, deficit tekutin se obvykle projeví až po několika dnech. S vyšším věkem se u lidí navíc ztrácí pocit žízně, senioři tudíž méně pijí a velmi rychle dehydratují.

Lékaři doporučují, aby lidé kolem poledne omezili pobyt na slunci i aktivity vyžadující nadměrnou fyzickou zátěž. Pokud je pohyb na slunci nezbytně nutný, pak je vhodné preferovat ranní a večerní hodiny, kdy je horko přece jenom o poznání snesitelnější.

S vysokými teplotami dále stoupá aktivita bodavého hmyzu a tedy i případů útoků na lidi. Potvrzuje to také příjem o druhém srpnovém víkendu v Nemocnici AGEL Šternberk. „Během soboty a neděle jsme hospitalizovali tři pacienty s alergickou reakcí, kdy se v jednom případě jednalo o bodnutí sršněm,“ potvrdil MUDr. Lukáš Prucek, primář interního oddělení Nemocnice AGEL Šternberk s tím, že v důsledku veder interna eviduje také pacienty s hypertenzí a také s dehydratací.

Kromě toho lékaři také upozorňují na fakt, že mnozí z nás si neuvědomují, že alkohol a káva neslouží k zavodňování, ale tělo naopak dehydratují. Mnozí lidé totiž mají často tendenci hasit žízeň alkoholovými nápoji, avšak právě alkohol spolu s kávou tělo dehydratuje. Doporučuji proto v takovýchto dnech vypít ke kávě alespoň jednu či dvě sklenice vody. Podle nich je nejvhodnější tekutinou k udržování pitného režimu čistá voda, jemně slazená minerálka, ovocné džusy či čaj.