Porodnice ve Šternberku měla velmi plodný půlrok. Na svět zde přišlo přes 500 dětí

9.7.2020

Velice plodných šest měsíců zaznamenala porodnice Nemocnice AGEL Šternberk. Zatímco loni zde přišlo v první polovině roku na svět 490 dětí, v letošním roce zapsali zdravotníci do porodních knih 538 novorozenců. U několika z nich se porodní váha blížila k pěti kilogramům.

Andělka, Alma, Malia, Niké, ale i Ezra, Merchaz, Zack, Remi, Šebastian. To jsou jména některých z 538 dětí, které přišly v prvním pololetí letošního roku na svět v Nemocnici AGEL Šternberk. Z hlediska pohlaví dominovali chlapci v počtu 284, novorozených děvčátek pak bylo 254.  „Nejvíce porodů jsme měli v květnu, kdy na svět přišlo 111 dětí. Naopak v únoru to bylo jen 69 dětí, tedy nejméně v prvním pololetí letošního roku,“ uvádí vrchní sestra gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Šternberk Radka Sedláčková.

Obliba k českým tradičním jménům se projevila i u rodičů ve šternberské porodnici. Dcerám dávali nejčastěji jméno Anna, Barbora, Eliška, Ema či Karolína. Chlapcům pak vévodil Jakub, Jan, Matěj, Matyáš, Adam a Dominik. „Rodí se velmi velké děti. Jedno mělo bez osmdesáti gramů rovných pět kilogramů, několik dalších pak přes 4 a půl kilogramů. Proti tomu doposud nejmenší novorozenec letošního roku vážil jen 1640 gramů, ale vše zdárně dohnal,“ uvedla dále vrchní sestra s tím, že perfektní zázemí nemocnice s profesionálním a lidským přístupem zdravotního personálu nevyhledávají rodičky pouze z místního regionu.

Gynekologicko-porodnické oddělení Nemocnice AGEL Šternberk se o těhotné ženy stará nejen v době porodu, ale nabízí jim také oblíbené předporodní kurzy, plavání pro těhotné ženy, tejpování v těhotenství a nově i poradnu, ve které můžou ženy s lékařem probrat porodní plán. Maminkám těsně po porodu nově od září nabízí také masáže miminek, které jsou vhodné například pro uvolnění a zklidnění miminka. Maminky se na lekci seznámí také se základy Baby Handlingu, což je koordinační cvičení, které podporuje správný psychomotorický vývoj dítěte.