Nemocnice Šternberk nově dialyzuje pacienty pomocí centrálního systému a efektivita je znát

25.8.2020

Nový systém pro míchání dialyzačních roztoků, který usnadňuje přípravu roztoku i jeho cestu k pacientovi, využívají nově lékaři a zdravotníci Hemodialyzačního oddělení Nemocnice AGEL Šternberk. Nové zařízení umožňuje míchat dialyzační roztoky přímo na místě a přináší úlevu především personálu při obsluze dialyzovaných pacientů. Ročně vyhledá šternberskou dialýzu 15 až 20 nových pacientů.

„Toto speciální přístrojové vybavení nám umožňuje míchat si dialyzační roztoky přímo na našem pracovišti dle předepsaných pravidel a kritérií a rozvádět je přímo na dialyzační sály k dialyzačním přístrojům. Efektivitu oceňuje především personál, který již nemusí roztoky navážet v pětilitrových kanystrech. Přístrojové vybavení lze ovládat jak manuálně, tak počítačem, k čemuž jsme nechali proškolit tři zaměstnance, aby uměli obsluhovat přístroj, namíchat dialyzační roztok a přepouštět jej do zásobníků,“ pochvaluje si MUDr. Lada Janušová, primářka Hemodialyzačního oddělení Nemocnice AGEL Šternberk s tím, že dosavadní přístroje používala dialýza od svého vzniku před deseti lety a za tu dobu odbavily 355 pacientů.

Nové vybavení si vyžádalo stavební i technické úpravy.  „Systém centrálního míchání dialyzačních roztoků se skládá ze dvou různých zařízení. První z nich, míchačka na přípravu 500 litrů dialyzačního roztoku a čtyři 750litrové tanky na skladování dialyzačního roztoku si vynutily vybourat tři dveřní otvory, abychom dostali technologii do sklepních prostor, a dále dodláždit a vymalovat technologickou místnost,“ popisuje Ing. Pavel Špunar, hlavní správce AGEL Středomoravské nemocniční.

Kvůli distribuci dialyzačního roztoku k dialyzačním monitorům bylo rovněž nutné provést úpravy. „Museli jsme uložit dvě distribuční smyčky přes stupačkový kanál v přízemí, podhledové prostory a podokenní parapetní sokl dialyzačních sálů, které se nachází v 1. poschodí budovy. V rámci technických úprav jsme doplnili elektroinstalaci a vyměnili reverzní osmózu, protože se navyšovala i kapacita výroby čisté vody,“ vyjmenovává Ing. Špunar s tím, že celková investice vyšla na více než 1,5 milionu korun, které pocházely ze zdrojů Olomouckého kraje.

Hemodialyzační oddělení Nemocnice Šternberk ročně vyhledá až 20 nových pacientů. Jsou mezi nimi i lidé s akutním selháním ledvin, z nichž dosud nejmladšímu pacientovi bylo 27 let. Oddělení nabízí 11 dialyzačních lůžek a je vybavené desítkou moderních přístrojů pro hemodiafiltraci a klimatizovanými dialyzačními sály. Díky pořízenému vybavení a navýšení počtu dialyzačních lůžek zachovalo oddělení dvousměnný provoz a pacienti nemusí být dialyzováni v noci. Komfort pacientům přináší i WI-FI připojení k internetu a občerstvení zdarma při každé návštěvě dialýzy.