Ve šternberské nemocnici zvládají i porody covid pozitivních žen

20.11.2020

Novorozenecký křik během koronavirové pandemie neutichl v porodnici Nemocnici AGEL Šternberk ani na jeden den. Zdravotníci jsou zde plně připraveni i na porody covid-pozitivních žen. Pro ty zde připravili samostatný porodní box s plným rozsahem péče a služeb a zároveň s ochranou ostatních maminek.

„Doposud jsme nezaregistrovali u budoucích maminek obavy související s nemocničním prostředím. Možná je to i díky jasně nastaveným pravidlům, která měla možnost poznat ve šternberské porodnici už nejedna rodička s Covid-19,“ říká MUDr. Marek Vaca, MBA, primář Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice AGEL Šternberk.

Covid-pozitivní rodičky rodí na samostatném porodním boxu a poté jsou překládány na samostatný pokoj se sociálním zařízením. „Platí zde přesně nastavený zvýšený hygienický režim. Jinak se péče o covid-pozitivní rodičku neliší od péče o rodičku, která tuto infekci nemá. Tedy sestřičky ji naučí kojit, stejně jako ostatní ji půjčí odsávačku mléka a podobně,” ubezpečuje primář.

Dobrou zprávou také je, že i nadále může mít žena u sebe při stěžejním životním okamžiku svého partnera, či jinou osobu ze společné domácnosti. Ta nesmí ale vykazovat příznaky onemocnění a nemá nařízenou karanténu. „Veškerý personál, který o tyto rodičky pečuje, je vybavený kompletními osobními ochrannými pomůckami a dodržuje přísná hygienická opatření. Jinak se způsob porodu neliší od standardně poskytované porodní a poporodní péče,” pokračuje MUDr. Marek Vaca MBA s tím, že maminka s potvrzeným koronavirem SARS-COV-2 může plně kojit a je podporován její plný kontakt s novorozencem s důrazem na nastavená hygienická opatření. Žena by tedy měla mít zakrytá ústa a nos a dodržovat dezinfekci rukou před kontaktem s dítětem. „Na oddělení šestinedělí to tedy znamená plný rooming in, s maximální dobou pobytu novorozence na pokoji s matkou,” vysvětluje primář.

Režim porodnice v Nemocnici AGEL Šternberk je v současné době tedy zařízen tak, že covid pozitivní rodičky jsou v izolaci na samostatných boxech i pokojích na oddělení šestinedělí. Je tak zcela vyloučen jejich kontakt s ostatními rodičkami.

V plném provozu jsou v Olomouckém kraji také další porodnice skupiny AGEL, a to v prostějovské, přerovské i jesenické nemocnici.