Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍ Jsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Rychlý kontakt

+420 587 800 111
+420 725 663 504
+420 725 663 554

O nemocnici

V porodnici Nemocnice AGEL Šternberk se loni narodilo 1195 dětí, což je o 102 více, než v roce 2020

7.1.2022

Celkem 1195 dětí se v roce 2021 narodilo v Nemocnici AGEL Šternberk. Mezi novorozenci bylo 603 chlapců a 592 děvčátek, z toho hned 8 párů dvojčat. V deseti případech přitom zdravotníci pomáhali také u porodu COVID-pozitivních maminek. První letošní miminko pak přišlo na svět na Nový rok v 10 hodin a 19 minut.

Zájem maminek o šternberskou porodnici v roce 2021 překonal i nadprůměrně úspěšný rok 2020. Ve srovnání s rokem 2020 se zde narodilo o 102 dětí více, a ve srovnání s rokem 2019 je to rovnou o 187 dětí více.

„Nejplodnějším měsícem byl loni červenec, kdy se narodilo hned 131 miminek. Bylo potřeba dokonce půjčit novorozenecké postýlky z nemocnic AGEL v Prostějově a Jeseníku, protože počet dětí převyšoval naše kapacity. Nejméně dětí se naopak narodilo v říjnu, kdy jsme pomohli na svět 79 dětem, prozradila Radka Sedláčková, vrchní sestra porodnicko-gynekologického oddělení Nemocnice Šternberk s tím, že největší miminko loňského roku vážilo 4710 gramů a nejmenší pouhých 910 gramů.

Nejoblíbenějšími jmény pro čerstvě narozená miminka byla ta tradiční, česká. „U holčiček převažovala Anna, Sofie, Viktorie, Julie či Amálie, mezi chlapci vedl Jakub, Jan, Adam, Matyáš či Martin,“ uvedla vrchní sestra. Nouze ale nebyla ani o několik méně obvyklých jmen. V roce 2021 přišla ve Šternberku na svět například i Anneli, Elsa, Eunika, Mika, Nia, Jegon, Leon či Zion.

Novinkami roku 2021 byly ve šternberské porodnici například pořízení nového resuscitačního vozíku pro novorozence či dvoufázových elektrických odsávaček mateřského mléka pro stimulaci a odsávání mateřského mléka a také od roku 2022 bezplatné testování poruchy imunity TREC, KREC, a SMA u miminek.

Prvním miminkem narozeným v roce 2022 v Nemocnici AGEL Šternberk se pak stal malý Karel. Narodil se 1. ledna 2022 v čase 10:19 s porodní váhou 2990 gramů a mírou 50 centimetrů jako první dítě v rodině. Jeho maminka přijela do porodnice rodit z nedaleké Červenky. První dítko města Šternberka, chlapec Kryštof, se narodil 2. ledna 2022 ve 14:35.

„Jsme malá, rodinná porodnice, která se snaží vyjít rodičkám vstříc. Nabízíme maminkám po porodu příjemné a klidné prostředí, například v podobě deseti jednolůžkových pokojů, z nichž šest je nadstan-dardních. Na porodním sále jsou vedeny porody od ukončeného 34. týdne těhotenství. Rodičky využívají u porodu porodní boxy s vlastním WC, vanou, sprchou. Mají možnost využít balon, stoličku, žíněnku či vak, který je součástí každého boxu. Dle přání může žena využít aromaterapii nebo bylinnou napářku. Dle přání rodiček umožňujeme přirozené, nemedikované porody s podporou poporodního bondingu,

přičemž prioritou je individuální přístup k potřebám novorozenců a maminek. Nebráníme se ani ambu-lantním porodům, o které je zájem, a je tu i možnost zajistit následnou ambulantní péči o novorozence v naší ambulanci dětského oddělení, vyjmenovává vrchní sestra s tím, že za rok 2021 patří velký dík personálu, který zvládl náročnou dobu s profesionalitou a s úsměvem na tváři.

K dispozici je přitom porodnice nejen ženám při porodu, ale i během těhotenství, kdy nabízí zdravotníci možnost seznámit se s porodnicí. „V rámci Dne otevřených dveří, který jsme loni pořádali s velmi klad-nou odezvou u budoucích rodičů, nebo individuálních víkendových prohlídek po předchozí telefonické domluvě, mohou zájemci navštívit prenatální ambulanci, porodní sály, oddělení šestinedělí i novoroze-necké oddělení, uzavírá Radka Sedláčková.

Zpět

Kontakt pro média

e-mail: press@agel.cz

Kontakt neslouží k objednávání pacientů na vyšetření, očkování a výdeji výsledků vyšetření

Kontakty na veškeré společnosti skupiny AGEL najdete v sekci Společnosti skupiny AGEL

Online formuláře: