Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍ Jsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Rychlý kontakt

+420 587 800 111
+420 725 663 504
+420 725 663 554

O nemocnici

Zdravotníci radí, jak prožít Vánoce a Silvestra ve zdraví a pohodě

19.12.2022

Vánoční a silvestrovské období je v ideálním případě spojeno s časem stráveným s rodinou, klidem či oslavami. V mnoha domácnostech se ale každoročně mění v krizové období, ve kterém se stává řada úrazů. Na co si dát během zimních svátků pozor a čeho se vyvarovat, radí MUDr. Marek Polách, MBA, primář chirurgicko-traumatologického oddělení Nemocnice AGEL Šternberk.

„Typickou vánoční komplikací je kapří kost v krku, nejčastěji v krční mandli. Jakkoliv to zní jako klišé, lidí s tímto problémem nejen na Štědrý den, ale hlavně ve dnech následujících, kdy se ještě štědrovečerní zásoby dojídají, každoročně ošetřujeme hned několik,“ varuje MUDr. Marek Polách s tím, že vytažení vzpříčené kosti je obvykle rychlý ambulantní zákrok, který lze provést i bez anestezie.


Další hrozbou je třeba i rozpálený olej, který se používá k přípravě štědrovečerní večeře. „Stačí trocha neopatrnosti, špatný pohyb, a velké neštěstí je na světě. Velmi důležité je, aby se pří přípravě pokrmů a práci v kuchyni minimalizovala přítomnost malých dětí. Zde by popáleniny mohly mít až fatální následky. Proto je vhodné přistupovat ke svátečním přípravám s klidem a nehonit se. Popáleniny mohou způsobit i nevratné poškození zdraví,“ dodává primář Marek Polách s tím, že první pomocí při popálenině je okamžité chlazení postiženého místa proudem chladné vody. Pokud je popálenina většího rozsahu nebo je na obličeji či rukou, je vhodné vyhledat lékařské ošetření.
Nedílnou součástí vánočních a novoročních oslav je pak alkohol, který v malých dávkách působí jako stimulant, zvyšuje dobrou náladu a uvolňuje od úzkostných stavů, ovšem ve větším množství vede k zažívacím problémům a v případě otravy mohou být následky až fatální. Nemluvě o množství úrazů, které se často v důsledku opilosti a odbourání zábran stávají. Důležitá je proto jednoznačně střídmost. „Úrazy vzniklé v opilosti jsou pro sváteční období zcela typické a každoročně jich ošetříme během Vánoc a Silvestra desítky. Nejčastěji jde o tržné rány, zlomeniny či otřesy mozku,“ prozrazuje MUDr. Polách


Zcela typickou hrozbou je pak také pyrotechnika. „Při použití zábavní pyrotechniky je zcela zásadní dodržování bezpečnostních pokynů, a to zejména v otázkách dodržování bezpečné vzdálenosti a nepoužívání nevybuchlé pyrotechniky. Pokud střelný prach zasáhne člověka z blízka a napřímo, nebo do něj dokonce z blízka vystřelí, může to mít následky trvalé, invalidizující až smrtelné,“ varuje primář.

Zpět

Kontakt pro média

e-mail: press@agel.cz

Kontakt neslouží k objednávání pacientů na vyšetření, očkování a výdeji výsledků vyšetření

Kontakty na veškeré společnosti skupiny AGEL najdete v sekci Společnosti skupiny AGEL

Online formuláře: