Zdravotníci Nemocnice AGEL Šternberk si znovu připomenou problematiku onemocnění ledvin

3.3.2023

Druhý březnový čtvrtek každoročně patří Světovému dni ledvin, jehož cílem je především šířit osvětu ohledně onemocnění ledvin, které trápí až 15 procent světové populace. Ledvinové obtíže na rozdíl od jiných obvykle nebolí, mohou ale člověka snadno ohrozit na životě. Důležité je proto sledovat varovné signály, na které upozorní zdravotníci z Nemocnice AGEL Šternberk všechny zájemce ve čtvrtek 9. března během osvětové preventivní akce.

„Cílem preventivní akce je nabídnout zájemcům informace ohledně onemocnění ledvin a zároveň poskytnout i dílčí vyšetření, která by mohla pomoci ledvinové obtíže odhalit. Budeme proto vyšetřovat přítomnost krve, bílkoviny a cukru v moči, měřit krevní tlak a měřit hladinu cukru v krvi,“ vyjmenovává primářka hemodialyzačního oddělení Nemocnice AGEL Šternberk MUDr. Lada Janušová.

Akci by podle zdravotníků měli navštívit zejména lidé, kteří pozorují některé z příznaků ledvinových onemocnění, tedy například vysoký krevní tlak, otoky dolních končetin, otoky očních víček, velkou únavu či hubnutí. „Informace ohledně ledvinových onemocnění zároveň určitě uvítají všichni, kteří spadají do rizikové skupiny těchto onemocnění, tedy lidé s cukrovkou, hypertenzí, kardiovaskulárními onemocněními, kuřáci, nebo také lidé s obezitou,“ doplňuje primářka s tím, že chronické onemocnění ledvin vede postupně ke ztrátě funkce ledvin, kdy je pacient následně odkázán na dialýzu či transplantaci. Vyvarovat se tomuto scénáři lze jedině pomocí včasného odhalení onemocnění a adekvátní včasné léčby.

Osvětová akce pro širokou veřejnost proběhne v Nemocnici AGEL Šternberk ve čtvrtek 9. března v čase od 8.00 do 14.00 hodin, a to v prostorách nefrologické ambulance (vstup B2, 1. patro). Přicházet na bezplatnou akci mohou zájemci jakéhokoliv věku i bez objednání.