Šternberská nemocnice se maximálně snaží o nulovou separaci po porodu
28.11.2025
Ještě před několika desítkami let bylo běžné, že se novorozené dítě po porodu odneslo na novorozenecké oddělení a maminka ho mohla vidět až po několika hodinách nebo dokonce až druhý den. Tento přístup vycházel z tehdejších organizačních zvyklostí hygienických zásad a věřilo se, že klid a režim v samostatných pokojích prospívají jak matkám, tak dětem. Postupem času se však ukázalo, že odloučení bez zdravotního důvodu může mít dítě i maminku negativní dopad.
V porodnici Nemocnice AGEL Šternberk se v posledních letech každoročně narodí více než 900 dětí. Cílem zdravotníků gynekologicko-porodnického a novorozeneckého oddělení je poskytovat špičkovou zdravotní péči zaměřenou na celou rodinu. Základním principem šternberské porodnice je nulová separace matky a novorozence, tedy snaha, aby po porodu nedocházelo k odloučení maminky a jejího miminka.
„Nulová separace znamená, že by po porodu nemělo dojít k oddělení maminky a miminka od samotného porodu až do propuštění z porodnice, pokud to jejich zdravotní stav dovolí. Nerušený kontakt kůže na kůži je důležitý pro úspěšné kojení a správnou adaptaci dítěte, navázání citové vazby, uvědomění si nové role,“ říká staniční sestra novorozeneckého oddělení Nemocnice AGEL Šternberk, Bc. Martina Muchová, která zkušenosti s nulovou separací v porodnici Šternberk prezentovala se svými kolegyněmi Michaelou Mandysovou, DiS., a Lucií Kočtářovou, DiS. na nedávném Sympoziu Skupiny AGEL v Praze.
Po celém světě je ve všech porodnicích pokrokového světa samozřejmostí, že zdravý donošený novorozenec se po porodu adaptuje na svět nejlépe na hrudníku maminky. Po dotepání pupečníku se pupečník přeruší, nahé dítě se hned položí na hrudník maminky a ideálně samo přisaje k prsu a od té doby zůstává v péči maminky.
V českých porodnicích začala změna nastupovat hlavně po roce 2000, kdy se začaly prosazovat přístupy tzv. „Baby Friendly Hospital“. Ty zdůrazňovalo nepřerušovaný kontakt a možnost tzv. rooming-in – tedy aby dítě zůstávalo s matkou na pokoji po celou dobu hospitalizace. Dnes už většina porodnic tento model umožňuje, i když se v některých porodnicích může praxe lišit.
Vývoj v porodní péči jasně ukazuje, že návrat k přirozenosti a respektu vůči potřebám matky i dítěte přináší lepší výsledky. Doba, kdy se novorozenci oddělovali od matek z rutinních důvodů, je naštěstí minulostí. Dnešní porodnictví klade důraz na to, aby první dotek, první pohled i první dech probíhaly společně – tak, jak to příroda zamýšlela.
Separace matky a dítěte by tak dnes měla být spíše výjimkou, například z vážných zdravotních důvodů. Trendem moderní porodní péče je respekt, kontakt a podpora přirozené vazby mezi matkou a novorozencem. Společné chvíle hned po porodu totiž nejsou jen silným citovým zážitkem, ale i důležitým základem pro zdravý začátek života.
„Na našem novorozeneckém oddělení se snažíme maximálně dodržovat nulovou separaci Zcela výjimečně z důvodu zdravotních komplikací, musí být separace řešena individuálně, ale s cílem minimalizovat její trvání a rizika. Prioritou zůstává, aby matka měla přístup ke svému dítěti 24 hodin sedm dní v týdnu a možnost kojit, pokud to její zdravotní stav a zdravotní stav dítěte dovolí,“ uvedla staniční sestra s tím, že nulová separace znamená návrat k přirozenosti.
ZpětKontakt pro média

Mgr. Radka Miloševská, MBA
tisková mluvčí AGEL
[email protected]
Kontakt neslouží k objednávání pacientů na vyšetření, očkování a výdeji výsledků vyšetření
Kontakty na veškeré společnosti skupiny AGEL najdete v sekci Společnosti skupiny AGEL

" alt="Logo">







