Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍ Jsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Rychlý kontakt

+420 587 800 111
+420 725 663 504
+420 725 663 554

O nemocnici

I maminky, které mají porodit své děťátko koncem pánevním, mohou v Nemocnici AGEL Šternberk rodit přirozeně. Jejich zájem o spontánní porody roste.

13.10.2023

Porod koncem pánevním může být pro řadu budoucích maminek důvodem k obavám, kvůli kterým raději chtějí přivést miminko na svět císařským řezem. V porodnici Nemocnice AGEL Šternberk ale roste počet rodiček, které se zajímají a poté i úspěšně přivedou na svět miminko spontánně. Podle statistik se v děloze miminko před porodem neotočí hlavičkou dolů asi ve 4 % těhotenství.

Příčin, proč se miminko před porodem neotočí do pravidelné polohy podélné hlavičkou, může být hned několik. „Ať už je to nedostatečná pohybová aktivita plodu, menší množství plodové vody, vcestný myom nebo placenta či nepravidelný tvar dělohy nebo vícečetné těhotenství,“ vypočítává možné důvody polohy koncem pánevním primář Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice AGEL Šternberk MUDr. Tomáš Látal. I když statisticky porodů koncem pánevním nepřibývá, v porodnici zaznamenali o vaginální porody koncem pánevním ze strany budoucích maminek větší zájem. „Určitě s tím souvisí informovanost žen o benefitech, které spontánní porod miminku přinese. Je to především nižší riziko vzniku astmatu, nižší riziko vzniku diabetu I. typu a obezity u dítěte, ale třeba i nižší riziko vzniku autismu,“ dodává primář MUDr. Látal.

Pokud se maminky v porodnici Nemocnice AGEL Šternberk zaregistrují, při bookingu v 36. týdnu gravidity lékaři s rodičkami proberou všechny varianty porodu u polohy dítěte koncem pánevním. „Zohledňujeme především, zda má rodička prostornou pánev, také jaký je váhový odhad dítěte a jaký je vaginální nález u rodičky a zjišťujeme přesnou polohu plodu dle ultrazvuku. Pokud jsou tyto podmínky splněny, snažíme se maminku motivovat k vaginálnímu porodu,“ zpřesňuje MUDr. Látal. „Často se nám podaří namotivovat k přirozenému porodu i maminku, která byla už rozhodnuta pro císařský řez, a porodí bez komplikací,“ dodává primář Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice AGEL Šternberk. 

V roce 2022 proběhlo v nemocnici AGEL Šternberk 1115 porodů, z toho 850 bylo porodů vaginální cestou, 13 porodů bylo dokončených vaginálně u plodů v poloze koncem pánevním. Porodnice budoucím maminkám nabízí celou škálu benefitů pro komfortní přivedení děťátka na svět. Před porodem k nim patří 3D a 4D ultrazvuk, velmi oblíbené předporodní kurzy nebo laktační poradenství. Během porodu maminky využívají hydroterapii nebo aromaterapii, bylinnou napářku, masáže a mohu mít u sebe doprovod (po domluvě i při císařském řezu). Samozřejmostí je poporodní bonding, možnost dotepání pupečníku miminka (odložený podvaz pupečníku). Komfort a soukromí si maminky mohou dopřát na šesti nadstandardních pokojích, mohou si vybrat z několika druhů jídla (včetně stravy pro přítomné tatínky). Porodnice poskytuje i ambulantní porod a širokou škálu screeningových vyšetření po časném propuštění dítěte včetně rozšířeného screeningu na SMA a SCID zadarmo. Informace jsou dostupné na webu Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice AGEL Šternberk https://nemocnicesternberk.agel.cz/pracoviste/oddeleni/gynekologicko-porodnicke.html

Zpět

Kontakt pro média

Mgr. Radka Miloševská
tisková mluvčí AGEL
press@agel.cz

Kontakt neslouží k objednávání pacientů na vyšetření, očkování a výdeji výsledků vyšetření

Kontakty na veškeré společnosti skupiny AGEL najdete v sekci Společnosti skupiny AGEL

Online formuláře: