Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍ Jsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Rychlý kontakt

+420 587 800 111
+420 725 663 504
+420 725 663 554

Po porodu

Během prvních dvou hodin po porodu na porodním sále je dle možností a zdravotního stavu dítěte podporován bonding a kojení. Po dvou hodinách po porodu jede  novopečená  maminka i s miminkem z porodního sálu o patro výše na oddělení šestinedělí. Zde se dále zotavuje po porodu, odpočívá, naučí se správné péči o miminko a kojení. K dispozici jsou lůžka v rámci systému Rooming - in. Pokud dítě vyžaduje intenzivní péči, pak máme k dispozici observační box vybavený přístroji umožňující základní péči o nemocného novorozence - fototerapie, monitory vitálních funkcí, infuze, moderní inkubátory a výhřevná lůžka.


Rooming in

Rooming in, tak nazýváme nepřetržitý pobyt maminky s dítětem. Toto opatření s sebou nese mnoho výhod. Usnadňuje kojení, maminkám se tvoří více mléka a vytváří se jim dříve, mají větší pravděpodobnost, že budou plně a dlouho kojit. Když jsou děti se svými matkami, méně pláčou, rychleji se uklidní a tráví více času tím, že klidně spí. Také pijí více mateřského mléka, denně přibírají v průměru více váhy a mají menší pravděpodobnost závažnější novorozenecké žloutenky.

Rooming in plně podporujeme, jsme rádi, že více než 97% maminek opouštějících naši porodnici plně kojí.


Zapůjčení monitorů dechu

Pro novorozence a kojence zapůjčujeme v rámci prevence syndromu náhlého úmrtí kojenců monitory dechu BABYSENSE II na dobu šesti týdnů. Monitor Babysense II je vhodný k domácímu použití pro klidný spánek rodičů i dětí. Je skladný, má jednoduché ovládání, je vhodný do postýlky, popřípadě do kočárku.

Zapůjčení zajišťuje vrchní sestra dětského oddělení, tel: 587 800 374

Laktační poradna

Správnou metodu kojení naučí maminky ještě během pobytu na oddělení novorozenecké sestřičky. Maminky si mohou zapůjčit kojící polštáře, případně i odsávačky.

Po propuštění mohou maminky využít službu laktační poradkyně na telefonním čísle: 587 800 296.


Výběr stravy

Maminky v Nemocnici AGEL Šternberk si mohou vybírat celkem ze čtyř různých jídel v rámci speciálních režimů nastavených nutriční terapeutkou. V jídelním lístku nabízíme vegetariánský režim, dále pak šetřící režim, u kterého vylučujeme luštěniny, tučné pokrmy, ostrá koření, nadýmavou zeleninu, chléb a celozrnné pečivo. V režimu racionálním dostanou klientky stravu bez jakéhokoliv omezení. Tato varianta je také pro rodičky, kde však vylučujeme potraviny, které by mohly způsobit nadýmání či alergické reakce kojenců.


Návštěvní hodiny

Maminkám se snažíme vyjít maximální vstříc, návštěvy jsou tedy možné kdykoliv během dne. Doporučujeme však spíše odpolední hodiny (od 14 - 17 hod.), neboť v dopoledních hodinách probíhají vizity lékařů a je prováděna ošetřovatelská péče o rodičky a děti. Návštěvy jsou možné na pokojích maminek. Prosíme Vás, aby za Vámi na návštěvu chodili jen nejbližší příbuzní. Chráníte tak svoje novorozené děťátko před možnou infekcí, novorozenec totiž nemá plně vyvinutý imunitní systém. Pro maminku je po porodu důležitý zejména odpočinek. Velké množství návštěv je vyčerpávající a můžete rušit i maminku, která s Vámi sdílí pokoj. Z hygienických důvodů, ale také v zájmu ochrany Vaší a Vašeho dítěte, je nepřípustné, aby návštěvy sedaly nebo polehávaly na Vašich lůžkách. Děkujeme za ohleduplnost.


Co zařídit po porodu

Stručný seznam záležitostí, které je třeba vykonat po propuštění z porodnice.

Úřední záležitosti:

Vystavení rodného listu dítěte:
k porodu přinesete oddací list (stačí kopie)  nebo prohlášení o určení otcovství. Tyto dokumenty porodnice po porodu posílá na matriku ve Šternberku. Rodný list dítěte Vám zpravidla na počkání vystaví šternberská matrika, kam se osobně dostavíte s Prohlášením o jméně (dostanete k vyplnění v porodnici) a občanskými průkazy. Kontakt: Městský úřad Šternberk – Matrika Šternberk, Opavská 1, tel: 585 086 551 http://www.sternberk.eu

Registrace dítěte u zdravotní pojišťovny:
novorozenec je dnem narození automaticky pojištěn u stejné zdravotní pojišťovny jako matka dítěte.  Na pracovišti okresní pobočky příslušné zdravotní pojišťovny  je však nutné provést registraci dítěte. Potřebujete k tomu doložit rodný list dítěte.

Platba za komunální odpad:
novorozenec je sice po vystavení rodného listu zapsán k trvalému pobytu  na adrese trvalého bydliště matky,  ve většině obcí však není zprostěn platby za komunální odpad.

Kopii rodného listu dítěte
odevzdat na mzdovou účtárnu Vašeho zaměstnavatele  (nebo na SSZ) pro slevu na dani.

Žádost o porodné:
Informace a formuláře naleznete na http://formulare.mpsv.cz/

Návštěva dětského lékaře dítěte u vás doma

Telefonicky ihned po návratu z porodnice informujte dětského lékaře miminka (kterého jste si vybrali a kontaktovali již před porodem), který vás osobně doma navštíví a provede prohlídku dítěte a domluví s Vámi další návštěvy v ordinaci.

Mateřská a rodičovská dovolená

Po skončení mateřské dovolené (která trvá u maminky s jedním dítětem 28 týdnů) je nutné zažádat svého zaměstnavatele o poskytnutí rodičovské dovolené.


zpět na úvodní stránku oddělení