Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍ Jsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Rychlý kontakt

+420 587 800 111
+420 725 663 504
+420 725 663 554

Pracoviště

Novorozenecké oddělení

Semináře a kurzy pro veřejnost:

Kurz resuscitace novorozence a kojence - online registrace


Zajišťujeme komplexní lůžkovou péče pro fyziologické novorozence – podrobné vyšetření novorozence při přijetí a při propuštění, denní vizita, aplikace Kanavitu po porodu, screeningová vyšetření – červený reflex, novorozenecký laboratorní screening, CCHD, vyšetření sluchu měřením otoaskustických emisí, zajištění ultrazvukového vyšetření ledvin včetně USG kyčlí ortopedem všem novorozencům, při indikaci zajistíme echokardiografické vyšetření na oddělení. Po dobu hospitalizace kompletně edukujeme maminky v kojení a péči o novorozence. Jsme schopni zajistit léčbu poruch poporodní adaptace u late preterm novorozenců a novorozenců střední zralosti. Léčba novorozenecké žloutenky a adnátních infekcí je samozřejmostí, stejně jako rehospitalizace s nutností zahájení fototerapie při progresi ikteru. Za hospitalizace probíhá edukace maminek v kojení a péči o novorozence.

Zdravý novorozenec po spontánním porodu je většinou hospitalizován 48–72 hodin, záleží na přání maminky a zdravotním stavu obou. Umožňujeme ambulantní porody ev. dřívější propuštění s doplněním screeningů ambulantní cestou. Po operativním porodu bývá délka hospitalizace o něco delší.

Novorozenci vyžadující intenzívní péči jsou transportováni do FN Olomouc.


Motto: „...snažíme se o individuální přístup k potřebám novorozenců a maminek...„

Naší snahou je individuální přístup k potřebám novorozenců a maminek. Respektujeme jejich přání, ale zároveň poskytujeme zdravotní péči v souladu s nejnovějšími lékařskými poznatky.

Na novorozeneckém oddělení je poskytována péče novorozencům narozených v 34t.gr. a výše. U novorozenců zajistíme kompletní vyšetření pediatrem/neonatologem, všechna screeningová vyšetření, postaráme se o děti s protrahovanou poporodní adaptací, léčba novorozenecké žloutenky a infekcí je samozřejmostí.

Po porodu je samozřejmostí bonding – časný, ničím nerušený kontakt matky či otce s novorozencem, při kterém je nahé miminko položeno na hruď maminky a je zabaleno do nahřátých dek. Novorozenci je po celou dobu monitorována hladina kyslíku v krvi (saturace) a tepová frekvence, jejíž hodnoty jsou pravidelně kontrolovány zdravotnickým personálem. Monitoring se provádí pomocí pulzního oxymetru a malého čidla, které je umístěno na zápěstí/v dlani miminka. Po operativním porodu, provádíme bonding přímo na operačním sále, později maminku nahradí tatínek. 

Po ukončení bondingu probíhá 1. ošetření novorozence na porodním sále novorozeneckou sestrou + lékařem. Teprve nyní dítě vážíme, délku jen odhadujeme – definitivní délku měříme až v den odchodu, první měření teploty probíhá rektálně k ověření průchodnosti konečníku, další měření pak již axilárně, Kanavit podáváme ve formě kapek, oči rutinně neproplachujeme očními kapkami.

Oddělení disponuje 15 lůžky, z toho 6 lůžek s nadstandartním vybavením, vše v režimu rooming-in. Každý pokoj je vybaven zázemím pro novorozence – postýlka s monitorem dechu, přebalovacím pultem, koupacím pultem, váhou a kojícím polštářem.  

Na observačním boxe jsou umístěny děti, které vyžadují oxygenoterapii, distenční dechovou podporu, fototerapii, pokud není realizována u maminky na pokoji. Tento box je vybaven moderní zdravotnickou technikou: zdravotnickou technikou.

Inkubátor Giraffe Omnibad – spojuje vlastnosti inkubátoru a výhřevného lůžka. Otočné, polohovatelné, otáčecí, naklápěcí a vysouvací lůžko umožňuje pohodlný přístup. Cílem zařízení je minimalizovat jakékoliv rušivé vlivy pro novorozence během jejich léčby.

Inkubátor Giraffe Omnibad s externím zdrojem Shuttl a resuscitačním systémem Giraffe – základní pomůcka při kardiopulmonální resuscitaci novorozence.

Vapotherm – zajišťuje neinvazivní, dechovou terapii zvlhčenou a zahřátou směsí kyslíku se vzduchem s vysokým průtokem.


Zdravý novorozenec po spontánním porodu je většinou hospitalizován 48–72hod, záleží na přání maminky a zdravotním stavu obou.

Za hospitalizace doplníme veškerá screeningová vyšetření (screening z patičky, katarakty, kritických vrozených srdečních vad, UZ vyšetření kyčlí a UZ ledvin) v přítomnosti rodičů, kteří se domlouvají s novorozeneckou sestrou či lékařem, tak aby bylo miminko i maminka co nejméně rušeno. Při bolestivých výkonech (screening z patičky, odběry ze žíly) umožňujeme kojení, ev. sání malíčku maminky nebo nabídneme na štětičce 24 % sacharózu ke zmírnění bolesti. Za hospitalizace maximálně podporujeme kojení – mamince jsou v průběhu hospitalizace poskytnuty laktačními poradkyněmi a erudovanými sestrami rady a pomoc ohledně kojení, lze využít i následných služeb v rámci laktační/novorozenecké ambulance. Dítě dokrmujeme vždy po domluvě s maminkou buď odstříkaným mateřským mlékem či běžnou kojeneckou formulí pomocí stříkačky nebo cévky u prsu. Oddělení disponuje dvoufázovými elektrickými odsávačkami mateřského mléka, suplementorem, pomůckami o citlivé a poškozené bradavky (hydrogelové polštářky, stříbrné kloboučky Silverette).  Dokrm 10 % G již dlouhodobě nepoužíváme. Užití dudlíku záleží jen a jen na mamince. Maminka má také možnost využít doplňkové svačiny k podpoře tvorby laktace.

Pokud je ze strany rodičů zájem o ambulantní porod a zdravotní stav maminky i miminka to umožňuje, dítě propustíme s následnou kontrolou v naší ambulanci, abychom doplnili veškerá screeningová vyšetření, zkontrolovali žloutenku, hmotnost, rozvoj laktace. Maminka je při propuštění edukována ohledně sledování odchodu prvního močení, smolky, kojení, měření tělesné teploty.

V případě, že novorozenec nemůže být na pokoji s maminkou, používáme moderní polohovací pomůcky, které u dětí snižují negativní vnímání nemocničního prostředí, navozují pocit bezpečí.

Snažíme se minimalizovat stresové podněty a zvyšovat celkový komfort dítěte pomocí:

  • Nefarmakologického tišení bolesti - 24% sacharóza, u bolestivých výkonů jsou přítomny vždy dvě osoby, aktivně nabízíme přítomnost jednoho z rodičů.
  • Správného polohování.
  • Aplikací vitamínu K (prevence krvácivé poruchy novorozence) per orálně.
  • Pomalé a jemné manipulace s dítětem.
  • Minimalizací odloučení miminka od rodičů - veškerá vyšetření provádíme v přítomnosti rodičů.
  • Sdružujeme veškerá vyšetření tak, aby novorozenec byl co nejméně rušen.
  • Klokánkování, non nutritivní sání u nedonošených novorozenců.