Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍ Jsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Rychlý kontakt

+420 587 800 111
+420 725 663 504
+420 725 663 554

Co dělat při průjmu

Průjem u dětí

Průjmové onemocnění začíná náhle z plného zdraví nevolností, pobolíváním břicha, rozvojem průjmu. Může být provázeno zvracením a teplotou. Stolice může být s malou příměsí krve či hlenu.
Akutní průjmová onemocnění kojenců a batolat mají být posouzena lékařem stejně jako závažněji probíhající onemocnění starších dětí. Lékař zhodnotí stupeň odvodnění a celkový stav pacienta. Většina průjmových onemocnění probíhá lehce a je řešitelná ambulantně pod dohledem lékaře.

Léčba

Léčba je založena na dostatečné náhradě ztrát vody a minerálů a podávání výživy ve formě dobře snášených potravin. Zavodnění dítěte musí být takové, aby byla zachována tvorba moči. K zavodnění byly vytvořeny zvláštní roztoky, které svým složením nejlépe nahrazují ztráty vody a minerálů způsobené akutním průjmem. Tyto roztoky upravují odvodnění a poté zprostředkovaně počet stolic a dobu trvání průjmu. Roztoky podáváme chlazené na 4-8°C, po lžičkách (5-10ml) po 5-10 minutách. Pokud se odvodnění nelepší nebo se horší, je nutný příjem na lůžko do nemocnice k infuzní léčbě.

Vhodné roztoky např.: Enhydrol, Kulíšek.

Smecta – lék k urychlení hojení sliznice, snížení plynatosti, úlevě od bolesti břicha a k úpravě stolice. Dalším lékem volby je Hidrasec, u malých dětí je vázán na recept, u větších lze zakoupit volně bez receptu.

Probiotika – preparáty k úpravě střevní mikroflóry, nutné užívat dlouhodobě, minimálně do odeznění obtíží.

Dieta

Střevo postižené toxiny musí být adekvátně vyživováno, aby byla podpořena regenerace střevní sliznice. Je dobré jíst v pravidelných intervalech malé porce. U kojených dětí nikdy nepřerušujeme kojení. U nekojených dětí podáváme mléčné formule kterými bylo dítě živeno, dle tolerance. 

Mléko se podává ve stejném ředění jako před onemocněním + hrazení ztrát způsobených průjmem. Starší děti vynechávají potraviny s vysokým obsahem cukrů a tuků, preferuje se mixovaná strava z brambor, rýže a kukuřice, vhodné je jablečné, mrkvové nebo banánové pyré, dobře je tolerováno kuřecí maso, suchary a starší pečivo.

Tekutiny

Vhodný je lehce oslazený čaj, podávat chlazený v malých dávkách, nebo ředěný jablečný džus. Nepodáváme Coca Colu či jiné sycené nápoje. Nápoje se značným obsahem cukrů a bez potřebných minerálů přispívají ke zhoršení průjmu.

zpět na úvodní stránku oddělení