Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Pád na hlavu

Důležité otázky

Z jaké výšky a na jaký povrch dítě spadlo? Brečelo ihned po pádu, nebo následovala porucha vědomí? Viděl rodič pád přímo? Zvracelo dítě po pádu, bylo spavější či naopak dráždivější, provádělo nezvyklé pohyby?

Dělení pádů dle mechanismu úrazu

  • Vysoké riziko: účastník autonehody, chodec či cyklista bez helmy, pád z výšky více než 1,5m u dítěte nad 2 roky/0,9m u dítěte mladšího 2 let, poranění hlavy velkým nárazem
  • Nízké riziko: přízemní pády, náraz do pevných překážek

Dělení pádů dle příznaků - jak se zachovat?

  • Vysoké riziko: spavost / podrážděnost, vyklenutá fontanela u kojenců, přetrvávající zvracení, křeče, zvonění v uších či pachuť v ústech, rozšíření (mydriáza) jedné nebo obou zorniček, nezřetelný mluvený projev, ochablost končetin nebo jejich necitlivost, poruchy hybnosti a koordinace. V tomto případě je nutné ihned se podrobit vyšetření lékařem.
  • Střední riziko: zvracení po pádu, nejasná porucha vědomí trvající několik sekund, nevyjasněná změna chování, vysoce rizikový mechanismus úrazu, podlitina ve vlasové části hlavy, nejasné okolnosti pádu. Za těchto okolností je nutné přijetí dítěte k hospitalizaci.
  • Nízké riziko: normální neurologický nález, podlitina není ve vlasové části hlavy, bez poruchy vědomí, s normálním chováním, nízce rizikový mechanismus úrazu. V takové situaci postačuje sledovat rozvoj varovných příznaků doma. V případě, že se jakýkoli z výše uvedených objeví, je nutné ihned se podrobit vyšetření lékařem.

Praktické rady

Po tři dny dodržujte klidový režim, dítě nevystavujte zvýšené fyzické zátěži, nepobývejte na přímém slunci, vyhněte se horkým koupelím. Vyvarujte se činnostem, které by mohly způsobit zvracení, nepodávejte nová a neznámá jídla, kojencům nezavádějte do stravy nové druhy příkrmů. V situaci, kdy by u dítěte došlo ke zvracení by pak nebylo jasné, jaká je jeho příčina.

zpět na úvodní stránku oddělení