Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Individuální tělocvik

Individuální místnosti pro léčebný tělocvik máme čtyři. Pacienti zde cvičí s fyzioterapeutem. Dle diagnózy se jedná o aktivní či pasivní cvičení, reflexní masáže, měkké techniky a využití dalších technik jako např.Vojtova, Kabatova, Mojžíšové, McKenzie a PNF a SM systém.

Dle diagnózy se jedná o aktivní či pasivní cvičení, reflexní masáže, měkké techniky a využití dalších technik jako např. Vojtova, Kabatova, Mojžíšové, McKenzie, PNF, ACT a SM systém.                               

Vojtův princip

je velmi složitá metoda vhodná pro cvičení novorozenců, kojenců i starších dětí v případech, kdy je nějakým způsobem porušen či zpomalen vývoj dítěte.

Tato technika je nejefektivnější u malých dětí, kdy jsou tzv. nejvíce výbavné, tedy v době, kdy dobře reagují na dráždění výbavných zón. Nejenom v naší republice je tato metoda považována za nejlepší léčbu pro pacienty postižené jakoukoli formou dětské mozkové obrny. Metodu lze použít u široké škály dětských pacientů s neurologickým onemocněním.

Kabatova technika

Proprioceptivní nervosvalová facilitace ( PNF) využívá prvky, které vycházejí z přirozených pohybů člověka. Jde o pohyby dolních, horních končetin a trupu, uspořádaných do jednotlivých vzorců. Svalové skupiny pracují v několika rovinách a jsou využívány k obnovení a zlepšení kvality pohybu.

Metoda Ludmily Mojžíšové

se ve skutečnosti zabývá převážně svalovinou pánevního dna. Na těchto svalech vlastně "leží" ženské pohlavní orgány. Zvýšené napětí ve svalovině dna pánevního se může přenášet i na vejcovody, dělohu a pochvu, které pak nefungují normálně. Svůj podíl "viny" zde mají i poruchy funkce páteře, protože odtud vycházejí nervy mířící k pohlavním orgánům. Mojžíšová se tedy vlastně zabývá svaly - ty zkrácené a příliš napjaté uvolňuje, ty oslabené posiluje. Důležitá je spolupráce pacientky - musí 2x denně cvičit sestavu, kterou ji fyzioterapeut naučí a v průběhu léčby obměňuje. Dále dochází pacientka 1x za menstruační cyklus na kontrolu, kde terapeut aplikuje speciální masáže, pasivní pohyby a mobilizace. Tento cyklus se opakuje nejméně 6x, tedy přibližně po dobu půl roku. Čím je žena starší, tím delší dobu potřebuje k tomu, aby léčba byla úspěšná. Úspěšnost metody - tedy počet otěhotnění - je 30-33%. Léčená žena se zbavuje i těžkostí jako jsou bolestivé měsíčky, bolesti hlavy, bolesti páteře atd.

Co se skrývá pod pojmem McKenzie metoda?

Rovněž nazývaná Mechanická Diagnostika a Terapie (MDT), McKenzie metoda je založená na filosofii aktivního přístupu pacienta k léčbě a edukace. Využívá se na celém světě a je vhodná pro celý pohybový systém tj. jak pro problémy dolní části zad, krku tak i pro klouby končetin.

Metoda je v současnosti jednou z nejvíce výzkumem podložených metod v oblasti fyzioterapie. Hlavním odlišujícím rysem je vstupní vyšetření – které bezpečně a spolehlivě odhalí a určí diagnózu a teprve po té stanoví vhodný léčebný plán. Zřídkakdy jsou potřebné nákladné a časově náročné další testy, kvalifikovaní McKenzie terapeuti již ze vstupního vyšetření jsou schopni určit, zda-li tato metoda bude prospěšná pro daného pacienta.

Therapy Master

Je užitečnou pomůckou pro každodenní práci fyzioterapeuta, kterému umožní pomocí posuvného závěsného zařízení a systému pevných či elastických lan docílit odlehčení končetin nebo dávkovat zátěž na míru každému pacientovi. Přístroj Redcord má široké spektrum využití od prevence úrazů, předcházení následkům jednostranného přetížení až po léčbu poúrazových stavů. Cvičení na principu uzavřených kinematických řetězců, nestabilního prostředí a pohybu ve třech rovinách pomáhá ke snížení bolesti a obnovuje svalovou funkci a koordinaci. Přístroj Redcord nám umožní cvičení v závěsu s vyloučením gravitace a lze tak terapii aplikovat i u pacientů po operaci, kdy nelze končetinu ještě plně zatěžovat, např. po totální endoprotéze kolenního či kyčelního kloubu. Pacient je tak odlehčen, avšak aktivně cvičí a cíleně cvičí důležité svalové skupiny. Pomocí popruhů lze také docílit úplného odlehčení těla, a je tak vhodný pro relaxaci i následné měkké techniky, trakci či mobilizaci kloubů.

ACT – Akrální koaktivační terapie

Podstatou metody je využití motorického učení, tréningu a opakování. Jedním z hlavních principů této metody je vzpěr o kořeny rukou a pat. Dalšími důležitými principy jsou, že vzory v ACT probíhají převážně v uzavřeném kinematickém řetězci a že pohybové vzory vycházejí z vývojových poloh dítěte.

SM (SPS) systém- Spirální stabilizace

Jedná se o metodu, která se opírá o 30 let klinických zkušeností u pacientů s bolestmi páteře v bederní, hrudní i krční oblasti, u pacientů s akutním výhřezem ploténky a u skolióz.

Klidové polohy jsou stabilizované pomoci vertikální stabilizace, která je tvořená svaly uloženými podél páteře. V klidu se lopatka nepohybuje a tyto svaly obratle stlačují k sobě a blokují pohyb. Páteř je pevná, ale nepohyblivá a dochází ke snižování meziobratlových disků.

Tvar a funkce páteře ovlivňuje pohyb paže a lopatky. Pohyb lopatky vzad je spojen především s činností svalu trapézového a širokého svalu zádového, které zahajují aktivaci spirálních svalových řetězců, které stabilizují trup při pohybu.  Spirální stabilizace stabilizují pohyb, stahují obvod pasu a páteř protahují směrem vzhůru, čímž umožňují regeneraci meziobratlových plotének při optimálně koordinované a stabilizované chůzi.

 

 

 

zpět na úvodní stránku oddělení